Egy kellemes napsütéses délutánon, a kevésbé barátságosnak tűnő 99-es buszra felszállva a Mátyás tér felé vettük az irányt, hogy a már régóta kiszemelt Kesztyűgyár Közösségi Házat is megnézzük magunknak. A közösségi házról akkor hallottam először, amikor a Gallery8-ben jártam. Már akkor is nagyon pozitív volt számomra, hogy Józsefváros a közösség építésében is erős amellett, hogy támogatja a szociálisan rászoruló családokat, és segíti a társadalomba való hatékony integrálásukat.
A Mátyás tér 15. szám alatt található Kesztyűgyár Közösségi Ház 2008. őszén indította programjait a környékbeli és a budapesti fiatalok számára egyaránt. Multifunkcionális intézményként számos tehetséggondozó programnak, művészi előadásnak, képzésnek, tanácsadásnak és egy internet teremnek ad otthont. A megvalósuló programok célja a közösségépítés és a helyi identitás erősítése, illetve a Magdolna negyed bevonása Budapest kulturális vérkeringésébe. – olvasható a Kesztyűgyár oldalán
Ahogy beléptem a közösségi ház kapuján, egyből nagyon pozitív érzés fogott el. Minden szép színes és barátságos, a nagy üvegablakos teremben épp tartottak foglalkozást, ahol üdítők és finomságok is várták őket, és nagyon családias volt a hangulat. Látszott, hogy mindenki jól ismeri egymást, és egy összeszokott közösségbe léptem be, ahol valamilyen szinten talán mindenki motiválja is a másikat abban, hogy előrébb jusson, vagy jobb körülményeket teremtsen magának.
A Kesztyűgyár rengeteg foglalkoztató programmal és tanfolyammal is várják a Józsefvárosiakat, meg persze a többi érdeklődőt is más kerületekből. Az Álláskereső klubban segítenek a versenyképes önéletrajz és önéletrajz fotó elkészítésében, hiszen az apró részleteken is nagyon sok múlik, valamint tanácsadással és kellő számítógépes tudás megszerzésével támogatják a sikeres munkakeresést, erre külön számítástechnikai tanfolyamokat is indítanak. A gyerekek fejlődését a különböző sport és kreatív foglalkozások mellett mentorprogram segíti, aminek elsődleges célja, hogy tanulmányi és személyiségbeli támogatást is nyújtson.
A gyerekek és álláskeresők mellett a társadalomból kirekesztett nők foglalkoztatásának és rehabilitációjának szakmai felügyeletét is a közösségi ház látja el:
A Központban megvalósuló rendszeres programok fontos része az önismeret-fejlesztés, a lelki segítségnyújtás, az álláskeresés, a szociális segítségnyújtás, a gyermekvállalással kapcsolatos kérdések, valamint különböző kulturális programok és alkotó-, kreatív tevékenységek. A rendszeresen ide járó asszonyok már egy kis közösséget alkotnak, mely teret ad arra is, hogy közösen találjanak megoldást egyéni problémáikra és szeretettel várják az új érdeklődők jelentkezését. – olvasható a program leírásában.
A közösségi házat egy pénteki napon látogattuk meg, amikor épp bolhapiacot tartottak, ezzel is segítve egymást és a szükségleteik kielégítését. A bolhapiac csere alapon működik, ha viszel magaddal néhány megunt ruhát, játékot, könyvet, akkor ugyanekkora számban zsákmányolhatsz magadnak. Bár vidéken zsákokban sorakoznak az erre a célra összegyűjtött kinőtt, vagy épp elfelejtett dolgaim, azért nekem is sikerült egy-két kinőtt és megunt ruhadarabot magammal vinnem, cserébe pedig egy igazi kincshez jutottam, ami a számomra igen kedves művész, Beethoven életével és műveivel ismertet meg A legközelebbi alkalomra pedig már felhozom magammal az otthoni holmikat, és erre bátorítok mindenkit, akinek van olyan felesleges dolga, ami másnak aranyat érhet!